Kendi Simgelerinizi Kendiniz Oluşturun

Windows'un standart simgelerini görmekten sıkılmadınız mı? Ben sıkıldım. "Benim bilgisayarım benim simgelerim!" diyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Windows başlatıldığında göze çarpan ilk şey, program ve dosyaların simgeleridir. Bu bölümde, Paint programını kullanarak kendi simgelerimizi nasıl oluşturabileceğimizi öğreneceğiz.

1. Paint programını açarak "Resim" menüsünden "Öznitelikler" seçeneğine tıklayın.Buradan "Öznitelikler" penceresi karşınıza geldiğinde, çalışma alanınızı standart bir simgenin özelliklerine göre ayarlamalısınız. Ölçü birimi olarak pikseli seçmeyi unutmayın. Standart bir simge için genişlik ve yüksekliği 40'a 40 ya da 50'ye 50 olarak ayarlayabilirsiniz.

2. İstediğiniz şekilde simgenizi hazırlayın ve dosya-kaydet' ten kaydedin tabi bir farkla dosyanızın isminin sonuna ".ICO" ekleyin.Bu uzantı simgeler için kullanılır.(Uzantısı .ICO olmazsa çalışmamız hiçbir işe yaramaz.) Aşağıdaki resimde gösteriliyor.

3. Şimdi simgesini değiştirmek istediğiniz programın üzerine gelin ve sağ tuşla tıklayarak özellikler bölümünü seçin.

4. Açılan diyalog penceresinin üç farklı sekmeye ayrıldığını göreceksiniz. "Kısayol" sekmesini seçin ve "Simge Değiştir" düğmesine tıklayın.
5. Ekranda belirecek pencerede Windows XP'nin hazır simgeleri bulunmaktadır. Simgeler arasında dolaşmak için kaydırma çubuğunu kullanabilirsiniz. Seçmek istediğiniz simgeyi sol tuş ile işaretledikten sonra "Tamam" düğmesine tıklamalısınız. Bu şekilde, Windows tarafından atanmış olan simgeyi bir diğeriyle değiştirmiş olacaksınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !